O projekcie

Krakowski Zwierzyniec to przepiękna dzielnica z własną tradycją, historią i wyjątkowymi zielonymi terenami. Jest pełna historycznych obiektów i wspomnień o ludziach z nimi związanych. Są wśród nich obiekty znane wszystkim krakowianom, jak i również mniej znane – na przykład galicyjska fabryka Octu i Musztardy „Gablenz i Syn”, pomnik-mauzoleum w miejscu straceń na „Glinniku”​​​​​​​, odrzutowy samolot Jak-23 czy stylowa stróżówka​​​​​​​ Willi Baszta. Niestety wciąż zmieniający się i modernizujący Kraków transformuje również oblicze tej dzielnicy, a niektóre dziewiętnastowieczne obiekty znikają z przestrzeni miasta i ludzkiej pamięci. Starsi ludzie odchodzą, zabierając ze sobą cenne informacje.

Nasza strona zbiera informacje o obiektach, miejscach i ludziach związanych ze Zwierzyńcem, ocalając od zapomnienia, ale również przybliżając mieszkańcom, turystom czy pasjonatom jego piękno. Chcemy, korzystając z zaangażowania społecznego mieszkańców Zwierzyńca współtworzyć wraz z nimi tę stronę, która ma na celu zachowanie pamięci dawnego Zwierzyńca, związanych z nim obiektów i ludzi. Będziemy się starali utrwalić na niej te najbardziej zapomniane i najmniej znane miejsca oraz sylwetki. Do tworzenia strony, umieszczanych na niej treści, zdjęć, filmów, wywiadów zaproszone są różne zwierzynieckie instytucje.

W projekt zaangażowane są kluby kultury leżące na Zwierzyńcu – Przegorzały, Chełm i Wola.

Zapraszamy wszystkie instytucje i osoby, które chcą się przyłączyć do naszego projektu.

Projekt realizowany dzięki dotacji V edycji Budżetu Obywatelskiego oraz wsparciu Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki i jego filii Klub Kultury Przegorzały.