Garaże Meta

Po 1 wojnie światowej krajobraz miasta i dzielnicy Zwierzyniec nie był już taki sam jak nigdy wcześniej. Świat się zmieniał, tak samo zmieniała i mechanizowała się budująca niepodległa Polska, a Kraków szedł z duchem czasu. Widok ciągnącego wolno konia zaprzężonego do wozu coraz śmielej i odważniej zastępowały w przestrzeni miejskiej i podmiejskiej Europy obrazy pędzących pojazdów zmotoryzowanych.

Rynek samochodowy tworzył się w także w Niepodległej Polsce. To na terenie Zwierzyńca, przy ul. Lelewela powstał pierwszy samochód na ziemiach polskich – Star. Po wojnie aut było w Krakowie coraz więcej, a ich właściciele potrzebowali miejsca, w którym mogliby bezpiecznie zostawić swoje pojazdy po powrocie z podróży, a także uzupełnić w nim olej, benzynę czy dokonać drobnych napraw. Odpowiedzią na te potrzeby rynku były powstające w całym Krakowie garaże. Garaże Meta w chwili powstania, czyli w 1928 r. były największym takim przedsięwzięciem, nie tylko w Krakowie, ale i w całej ówczesnej Polsce. Firmę stworzył Adam Kwiatkowski, ale już cztery lata później sprzedał swoje udziały i przedsiębiorstwo przejęli dr Bolesław i Olga Macudzińscy. Firma działała i prosperowała aż do końca okresu międzywojnia, nie przetrwała jednak trudnej zmiany ustrojowej po 2 wojnie światowej. Macudzińscy musieli zrezygnować z garażowania samochodów i rozpoczęli działalność w branży wód leczniczych nie na długo jednak, bo w 1952 r. musieli zakończyć swą działalność. W latach osiemdziesiątych zburzono pamiątkę po dawnej historii tego miejsca, zachowaną jedynie na zdjęciach bramę wjazdową na obszar garażów.

Kompleks garażów zawierał 59 stanowisk dla samochodów, do których można było łatwo wjechać i wyjechać w przypadku potrzeby szybkiej ewakuacji. Firma nie zajmowała się jednak tylko garażowaniem samochodów, ale świadczyła także różnego rodzaju usługi naprawcze. Na terenie garażów znajdował się kolektor benzyny, z którego w dowolnej chwili można było zatankować samochód oraz sklep z olejem, oponami i innymi niezbędnymi artefaktami samochodowymi. W ofercie dla klientów przybywających do Krakowa w celu załatwienia różnych spraw, którzy chcieli tutaj garażować swoje pojazdy, znajdowały się także pokoje sypialniane dla szoferów. W ten sposób kierowcy nie musieli szukać noclegu w mieście, a byli zawsze gotowi na przybycie z samochodem w razie takiej potrzeby.

Bibliografia
Zdjęcie u góry: reklama Garaży Meta, fot. z książki teleadresowej Krakowa 1932 r.
Największy garaż w Polsce, Auto: ilustrowane czasopismo sportowo-techniczne nr 11, 1928.
B. Zbroja, Nieznany portret Krakowa, Kraków 2011.
B. Zbroja, Architektura międzywojennego Krakowa 1918-1939. Budynki, ludzie, historie, Kraków 2014.
http://nowy.dzielnica7.krakow.pl/www/2018/01/star-z-polwsia-pierwszy-polski-samochod/