Budynek przy ul. Królowej Jadwigi 29 nie przyciąga dziś specjalnej uwagi spacerowicza, pomimo że jest zdecydowanie większy od sąsiednich, wyremontowany i znajduje się w znakomitym stanie. W środku swoje siedziby mają pracownia, przedsiębiorstwo, a nawet instytut medyczny. Dawniej ten budynek był jednym z ważniejszych na Zwierzyńcu. Znajdowała się w nim fabryka farb artystycznych.
Józef Karmański był artystą światowym, malarzem. W latach 1884-1886 studiował w Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki w Krakowie, a później kontynuował studia w Monachium i w Paryżu. Po powrocie do Polski założył pierwszą w kraju fabrykę farb artystycznych. Fabryka ta działała od 1894 r. w podkrakowskiej wsi Dębniki. Później Karmański założył swoją fabrykę „J. Karmański i Sp.” ze wspólnikiem dr. Józefem Górskim. Rozwój przedsiębiorstwa przerwała śmierć właściciela w 1904 r.
Jeszcze przed końcem 1904 r. powstała nowa fabryka nawiązująca do wytwórni Karmańskiego. Założyli ją warszawski artysta operowy Gabriel Górski oraz Adolf Dotmeier. Siedziba firmy przeniosła się z Dębnik na Zwierzyniec, na miejsce dzisiejszego budynku przy ul. Królowej Jadwigi 29, który przyjął swój dzisiejszy kształt w okresie XX-lecia międzywojennego. Nowa firma nawiązywała do tradycji Karmańskiego w swojej nazwie „Fabryka farb dawniej J. Karmański i Ska, obecnie Gabryel Górski i Ska”. Wytwórnia ta szybko zyskała dużą renomę, produkowano tam nie tylko farby artystyczne, ale i olejne, wodne oraz tusze, płótna, pędzle, ołówki i wszelkie inne przedmioty niezbędne do wykonywania sztuki malarskiej. O jakości i renomie farb Górskiego doskonale świadczy nota z Zeszytu XII czasopisma „Architekt” z 1906r.:
Używając od długiego już czasu wyrobów tej fabryki do robót technicznych, przekonaliśmy się, że wyroby te są znakomite i w niczem nie ustępują najlepszym zagranicznym wytworom tego rodzaju. Że i do celów artystyczno-malarskich wyroby zwierzynieckiej fabryki z najlepszym skutkiem użyte być mogą, świadczy opinia grona profesorów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której podpisali się: dyrektor Julian Fałat, oraz profesorowie: Axentowicz, Stanisławski, Józef Unierzycki, Leon Wyczółkowski i Józef Mehoffer, a streszczająca się w słowach: „Używając od szeregu lat stale wyrobów fabryki farb dawniej J. Karmański i Sp. obecnie Gabryel Górski i Sp. w Zwierzyńcu pod Krakowem mieliśmy sposobność przekonać się, że są one bardzo starannie preparowane, doskonale tarte, czyste i silne w tonie, a co najważniejsze, odznaczają się nadzwyczajną trwałości kolorów.
Z czasem firma straciła swoje znaczenie na rynku, a w 1918 r. została wykupiona przez Mariana Chyżewskiego, właściciela firmy „Iskra” produkującej farby oraz wyroby chemiczne. W 1919 r. Chyżewski połączył oba swoje zakłady i powstała „Fabryka farb i przyborów malarskich Iskra i Karmański” z siedzibą przy ul. Lubelskiej. Warto jednak pamiętać o tym, że Zwierzyniec miał swój ważny etap w tworzeniu się polskiego rynku farbiarskiego.
Bibliografia:
http://encyklopediateatru.pl/osoby/76968/gabriel-gorski
http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/1061/12arch1906_nr_12.pdf